loading

Hacamat Nedir? (Kupa Terapi)

Hacamat Nedir? (Kupa Terapi)

Hacamat Nedir? (Kupa Terapi)

Hacamat yani yaş kupa tedavisi, derinin bir neşter yardımıyla çizilmesi ve vakumlu kupalarla cilt altında biriken toksik maddelerin vücuttan alınması işlemidir. Hacamat merkezimizde bistürü adını verdiğimiz tek kullanımlık cerrahi malzemeyle çizme işlemini yapıyoruz. Hacamat tedavisi, tamamlayıcı tıpta etkili tedavi yöntemlerinden biri olup bedenimiz için zararlı olan ağır metalleri, toksinleri, serbest radikalleri  uzaklaştırmanın en kolay yollarından biridir.  Damardan kan alınma işleminden tamamen farklı bir etki mekanizması vardır. Hacamat tedavisi iş gücü kaybına neden olmadan ayaktan yapılabilen bir tedavidir. Acısız bir işlem olup sağlığımızı korumanın en ekonomik ve doğal yöntemlerinden biridir.

Hacamat (kupa) tedavisi, kan dolaşımını artırmak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan kuru kupa uygulaması ile belli vücut noktalarında bölgesel vakumla beraber yüzeysel cilt kesikleri oluşturarak kanın alındığı yaş kupa tedavisidir.

Hacamat tedavisi ?

Hacamat tedavisi, vücutta biriktiği zaman organlara zarar veren maddelerin vücuttan uzaklaştırılma işlemidir.

Bizim bedenimiz, açık bir sistem yani bir fıçı olduğunu düşünmek gerek. Bu fıçının alımı ve atılımı var, kendini düzenleme kapasitesi var. Eğer bu fıçıda  alım fazlalığı ya da atılım azlığı olursa bağ dokusunda birikmeye başlar. Bedenimiz için olumsuz herşey bu fıçıyı doldurur. Bu olumsuz faktörler nelerdir? Elektrosmog (elektriksel kirlilik yani cep tel, alışveriş merkezi, wireless…), ağız içine yerleştirilmiş metaller, ağır metallar, beslenme bozukluğu, yaşadığımız üzüntü ve stresler, bütün ameliyat skarları, psikojenik uyaranlar. Ve zaman içinde vücudun kendisini tolere etmesi bozulur, regülasyon bozukluğu olur, artan regülasyon bozukluğu yıllar içerisinde organ fonksiyon yapısında bozulma oluşmasına neden olur. Ve en ufak bir uyaranla fıçı taşmaya başlar. Biz Minel Klinik olarak Ankara'da ki hacamat tedavisi merkezimizde ne yapıyoruz fıçının içiyle ilgileniyoruz, boşaltmaya çalışıyoruz ve regülasyon kapasitesini artırmaya çalışıyoruz.

Hastalarımız genel olarak şikayetleri başlayınca doktora başvurma eğilimindedir. Ama hastalıklar birden başlamaz. Her hastalığın bir süreci vardır. Bedenimizdeki fıçının dolma süresi aslında hastalık sürecidir. Ve hacamat tedavisi daha şikayetler başlamadan korunma amaçlı yapılabileceği gibi hastalık durumunda diğer tedavilere destek amaçlı da yapılabilen bir tedavidir.

Vücut için rahatsız edici toksinler, yaş kupa tedavisi  ile uzaklaştırılır. Bu toksinler; hücrelerin metabolik artıkları, hücrelerin kullanmadığı sentetik moleküller, gıda katkı maddeleri, gdo katkılı yiyecekler, hayvansal ürünlerdeki hormonlar özellikle östrojeni taklit eden zeno östrojenler ve koruyucu içeren gıdalardır.  Hacamat iltihabı giderir, ağrıyı azaltır, hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır.

Çizik ile verilen uyarılar doğal bağışıklık sistemini uyarır. Negatif basınç ile uygulama bölgesine kan akımı artar, artan kan akımı ile hücrelerin oksijen ve besin alımı hızlanır ayrıca o bölgenin lokal sıcaklığı artar. Artan sıcaklıkla birlikte jel kıvamlı olan hücreler arası sıvı yani doku jelinin  viskositesi azalır ve böylece hücreler arası sıvının lenfatiklere geçişi hızlanır ve drenaj daha kolay olur.

Organların yansıma bulduğu sırt noktalarına yapılan hacamat tedavisi ile gerek arteriyo-venöz gerekse lenfatik dolaşım düzenlenmekte böylelikle o organlarnn üzerindeki stress azalır. Akupunktur noktalarına yapılan uygulama ile bütün sistemin düzenlenmesi ve organlar arası enerji dengesi sağlanarak tedavi edici etki oluşturur.

Hacamat tedavisi ağrıyı azaltır. Cilt üzerine uygulanan tedavilerin özellikle ağrı kontrolündeki etkileri ile ilgili öne sürülen mekanizmalardan biri kapı-kontrol teorisidir. Ağrısız uyaranlar ağrılı uyaranlara neden olan kapıları kapatmaktadır. Böylece ağrısız uyaranların ağrıyı baskılaması mümkün olabilmektedir.

Hacamat tedavisinde yapılacak bölge ve noktalar önceden seçilmelidir. Hacamat yapılacak noktalar kuru kupa ile 3-4 dakika kadar vakum uygulanmalı. Bölge baikon ile dezenfekte edildikten sonra bir kupa sahasında en fazla 20-25 adet kesi olacak şekilde 1-2 mm derinliğinde, 0.5-1cm uzunluğunda bistürü yardımı ile dermal kesiler atılır. Kesi atılan bölgeye kupa ile 5-6 dakika kadar vakum uygulanır.

Hacamat tedavisi, varisli hastalarda varis olan damar üzerine, ameliyat sekeli olan ciltteki nebde bölgesine, nevüslerin direkt üzerine, hemofili grubu hastalara yapılmaması gerekir.